Reklama
Sterownik EFIE
Email

Wszystkie nowoczesne samochody są wyposażone w komputer, który poprzez czujniki zainstalowane w poszczególnych układach samochodu ( silnik, skrzynia biegów, układ chłodzenia, itp.) kontroluje i reguluje pracę całego układu.Jednym z takich czujników jest sonad lambda ( oxygen sensor ). Komputer używa danych z tego czujnika do określenia czy w mieszance paliwa z powietrzem są zachowane odpowiednie proporcje. Większość silników jest zaprojektowana do pracy na mieszance, w której stosunek powietrza do paliwa wynosi 14.7/1. Kiedy mieszanka powietrza z paliwem ulega spaleniu, spaliny będą zawierały pewną ilość tlenu i sonad lambda przekaże dane o ilości tlenu wykrytego w spalinach do komputera. Z kolei komputer na podstawie tych danych określi czy mieszanka powietrze/paliwo jest w odpowiednich proporcjach. Jeśli dane będą świadczyły o tym, że mieszanka jest zbyt uboga (dużo tlenu w spalinach ), komputer zwiększy ilość podawanego paliwa, natomiast kiedy mieszanka jest zbyt bogata ( mało tlenu w spalinach ), komputer zmniejszy ilość podawanego paliwa.
I tutaj pojawia się problem, ponieważ jeśli zainstalujemy generator to oprócz tego, że do komory spalania silnika dostarczymy wodór, to dostarczymy równierz dużą ilość dodatkowego tlenu, który dostanie się do układu wydechowego. Jak możemy się łatwo domyśleć dane przekazane z sonad lambda do komputera spowodują zwiększenie ilości paliwa podanego do silnika.
Wyjściem z tej sytuacji jest zastosowanie sterownika EFIE ( Electronic Fuel Injection Enhancer ). Jest to urządzenie, które w pewnym stopniu oszukuje komputer i po prostu "ukrywa" dodatkową dawkę tlenu w spalinach, przy czym sonad lambda jest w dalszym ciągu w pełni funkcjonalna i jest w stanie w zależności od warunków atmosferycznych, obciążenia silnika i rodzaju paliwa zapewnić jak najdoskonalszą pracę silnika. Sterownik EFIE jest dostępny w dwóch odmianach jako pojedyńczy lub podwójny ( patrz zdjęcia poniżej ),część układów wydechowychjest kontrolowana przez jedną sondę lambda i do tych używamy pojedyńczy sterownik EFIE,natomiast pozostała częśćjest kontrolowana za pomocą dwóch sond lambda i do tych układów stosujemy podwójny sterownik.

Poniżej prezentujemy zdjęcia kilku sterowników, aby zobaczyć więcej szczegółów na temat danego modelu lub jeśli chcesz zakupić któryś z nich poprostu kliknij na zdjęcie.

 

Pojedyńczy sterownik EFIE model podstawowy

Podwójny sterownik EFIE model podstawowy

Pojedyńczy sterownik EFIE model delux

Podwójny sterownik EFIE model delux